Så var då bilen äntligen reparerad av min snälla brorsa peter. Tyvärr så fick han inte loss höger framdäck så det måste jag till en verkstad med efter jobbet. Med lite vilja skulle jag nog hinna innan jobbet men den viljan saknas. Har fortfarande inte får windows installer eller msi installer installerat och börjar tappa tålamodet. Utan det inget pc suite, vilket betyder ingen mobil i linux.
Angående bilen så kommer jag kunna åka betydligt senare, runt 08.30 i stället för 07.40 fast något tidigare hemifrån för att hinna på bussen. Och nu slipper jag som sagt ta mig ner till bussstationen i snålblåst och sedan gå inne i kristinehamn, även om det faktiskt inte var så värst långt. Jag känner mig fri igen.
Angående LiR så finns det inte mycket att orda om. Gjorda några tester. Lyckades till min förvåning bra även på word och excel testerna. Däremot så var en jeppe där och körde med betongborr. Men han var till nytta för han installerade brandsläckare. Jag börjar ana just hur nytt det är där uppe.
Nu ska jag sova. Är jag inte för trött så borde jag hinna göra lite vid datorn innan det är dags att åka. Hur kul är det inte att ha den möjligheten. 🙂