Idag gjorde jag testerna för datakörkortet. Trots att jag inte läst några studier om Microsoft office på länge och knappt ens använt Open Office så gick det faktiskt väldigt bra för mig. Det nesliga i sammanhanget är att jag hade ett fel för mycket. Jag fick 72% rätt på excel-databaser men man måste ju ha 75.
Med tanke på att jag aldrig använt excel för databaser, vad jag kan minnas, så borde jag vara nöjd men det är jag inte. Ett enda fel känns värre än 10 fel ifrån. På fredag ska jag göra om testet igen, denna gång tänker jag lyckas om än genom chansningar som sist.
Men jag kommer ha att göra tills dess. Jag fick nämligen börja plugga på excel-advance. 🙂 Då kommer jag verkligen bli bra på det här. Hoppas bara jag kommer få användning för mina kunskaper. Sen blir det väl advance i hela office paketet om jag förstått det rätt. Har hittills bara hunnit några uppgifter på kapitel 1. Det skulle gå mycket fortare om boken blivit korrekturläst. 🙁 Hittade ett exempel där man tydligen skulle högerklicka för att få fram en meny men boken sa inte det. Fick hämta läraren.
Det känns fortfarande overkligt att sitta i sitt eget kontor. Att ha sina grejer i stort sätt som man vill inom gränser. Att ha lugn och ro och inte behöva sitta och lyssna på folk som tjafsar hela jävla tiden som på de utbildningar jag gått med undantag för truckutbildningarna.
Trevligt nog för alla parter så hade lärarna bara en dålig dag första dagen när allting krånglade. Sedan dess har det flutit på fint. Fast själv fick jag problem med inloggningen till ECDL trots att läraren just tidigare ordnat det hela. Det löste sig till slut men jag börjar tröttna på alla bekymmer. Var tex är den där teknikern som ska fixa kopiatorn. Har lyckligtvis inte behövt använda den än men det kommer väl. Ny dag i morgon som sannolikt betyder nya bekymmer. Hoppas de inte handlar om bilen.