Så har jag äntligen en internetanslutning igen. Inte tack vara idioterna på datorbutiken.com som jag inte hört något från gällande splitter. Ringde dem för 2 veckor sedan men sen har det varit tyst. Jag köpte en själv från ett annat ställe.
Jag har spenderat ett par timmar med att få iptelefonin att funka men det tycks lönlöst. Undras om nätet ligger nere fast deras hemsida inte säger något om det. Ska prova igen i morgon. Kan vara så att jag matar uppgifterna på fel ställen. Instruktionerna var inte så tydliga på den punkten. Har många fler fält att fylla i jämfört med de uppgifter jag har. Ska prova igen imorgon annars mejlar jag dem.
På tal om det så är min hastighet betydligt lägre än den jag betalar för. Ska prova att koppla modemet före förlängningskabeln samt ta bort telefonen även om den sitter efteråt. Har också en del andra bloggtankar men det får bli sen det, nu ska jag sova.