Jag fattar inte hur men jag vet att jag skrev ett inlägg idag om att jag skulle besikta bilen, men nu kan jag inte hitta det.
Nåväl det kunde ha gått bättre. Jag fick en tvåa på en styrled som glappade så den måste åtgärdas. Nu är förstås bilen såld till en vän så det blir han som tar den till en verkstad för lagning och jag som står för kostnaden ändå. I morgon ska jag och köparen iväg till en verkstad för att få ett pris på styrled och sen ska han ordna pengar. Sen blir det raka vägen till cykelaffären. 😀
Jag får återkomma med hur det går. Nu är jag nervös som bara den. Nu är det inte bara prat utan verkligen dags att återgå till tiden innan jag hade bil, när buss och cykel var de fordon jag färdades med. Jag lär troligen sakna bekvämligheten rejält. Bara tanken på att ge sig ut ner det regnar som det gjorde idag. Men om jag uppfattar läget på världsekonomin rätt så är det här rätt tid att göra det. Sen kan det snabbt bli försent. Att göra en referens till USA är nog dumt då jag tvivlar på att någon där skulle kunna cykla till jobbet om de bor i de områden som är värst drabbade av neddragningar. Men då jag bor i ”lilla” Kristinehamn är det knappast något jag behöver tänka på.