Aspiebloggen fyller 8 år och andra nyheter

Så är ytterligare ett adventsfyllt år förbi. Som jag nästan förstod så hände inte mycket med bloggen. 6 inlägg ,borträknat detta som inte räknas då det publiceras efter midnatt, är inte någonting att vara stolt över och det är jag inte heller. Gällande tidigare år så är siffrorna: 3 inlägg under 2013, 2 inlägg under 2012 och slutligen 27 inlägg under 2011. Det är tydligt när det började gå utför. I februari 2012 blev jag utförsäkrad och den ovisshet som följde ledde till att jag inte orkade med bloggen eller mycket annat för den delen.

Tyvärr fick jag för några månader sen veta att förvaltningsrätten går på försäkringskassans linje och avslår min överklagan på det beslutet. Nu har jag ”äran” att för första gången i mitt liv ha varit i kontakt med kammarrätten som eventuellt tar upp mitt fall. När man ska dit så är det lite krångel nämligen. Man måste ha något som kallas för prövningstillstånd för utan det så tar inte kammarrätten upp fallet och det har jag ansökt om. Jag vet inte var jag skulle vara om jag inte haft mitt personliga ombud och det är tråkigt att jag inte hade tillgång till henne när jag slutade på UMA och åkte på en massa problem. Gällande prövningstillstånd så ska det förhoppningsvis inte ta för många månader innan jag vet om jag får det. Om det nekas så blir det att börja om från början med att ansöka till FK igen och allt sånt. Gällande Kammarrätten så vet jag inte hur lång tid det kan ta men vad jag har hört så har jag otur så kan det dröja till den här tiden nästa år.

Men all den här väntan är väldigt jobbig för mig och det är också jobbigt att veta att jag har försummat bloggen. Men det året blir det åtminstone skillnad på den delen. Bloggen ska nu återuppstå och den ska dessutom flyttas till en egen domän igen. Nej det blir inte den gamla adressen. Tommyeriksson.se har jag inte ägt sen 2010 och ur SEO-synpunkt vore det inget värt även om den var ledig vilket den inte är. Nej den nya adressen blir aspiebloggen.se. Jag beställde den för 2 veckor sen och har spenderat den tiden med att kolla över vilka tillägg som verka vettiga. I morgon så kommer bloggen att flyttas så det här blir sista inlägget på den här adressen. Jag tänker inte att radera den här bloggen utan den får vara kvar som backup ifall jag vill flytta tillbaka. Jag har däremot stängt av kommentarer på alla inlägg äldre än 2 veckor vilket betyder att det här och det om dörrklockan blir de enda som tillåter kommentarer en liten stund. Gällande kommentarer så kommer den nya bloggen att använda kommentarssystemet Disqus så skaffa ett konto där om ni vill kommentera. Jösses vad långt det här inlägget blir.

Den andra stora ändringen är att jag tänker att börja en podcast. Jag har hållit på i några månader och undersökt det hela och känner att det vore kul. Det är huvudskälet till att bloggen flyttar. Om jag bara skulle börja blogga igen så hade jag inte behövt krångla med att flytta bloggen men podcasts behöver fler val än vad wordpress.com kan erbjuda för att bli lätta och dessutom vore det kul att ha tillgång till andra tillägg även om det är en djungel. Podcasten kommer att köra igång någon gång under Januari för ju längre jag väntar desto mer osäker blir jag. Jag återkommer i ärendet vid ett annat tillfälle.

Slutligen så hoppas jag att 2015 blir ett betydligt bättre år än 2014 var och att jag orkar med att hålla igång allting oavsett vad Kammarrätten kommer fram till.

Leave a Comment

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.