Det är svårt att tro att bloggen har funnits i 4 år. Det känns inte så länge, men när jag satt och sökte så hittade jag många inlägg där jag frågar mig om jag verkligen skrivit det. Det märks också i panelen där jag kan se vad andra har sökt på när de kom hit och vilka inlägg som de tittade på. Förutom de senaste inläggen där jag länkade till bland annat cornucopia så var det tydligen några som undrade om peak oil är en bluff. 🙂 Läs inlägget och fundera på det. Min åsikt står klar i alla fall.
Jag har lagt till några bloggar i min lista och tagit bort andra som inte längre intresserar mig. Det känns fel att ha en blogg som tidigare handlade om asperger och inte länka till aspergerforum.se även om jag inte längre skriver där. Folk där har oftast samma problem eller värre än mig och det är jobbigt att läsa om. Dessutom så vill jag nog inte veta hur några där som mår dåligt nu skulle må om de kände till peak oil. Det sista en aspergare vill ha är massiv förändring men tyvärr är det något som alla där kommer att uppleva om deras specialintresse inte redan är ekologisk matodling och liknande. Det är något som verkligen blivit mitt intresse på sistone samt hur allt hänger ihop med ekonomin.
Men mina kunskaper är hittills teoretiska och det är jobbigt att ta steget längre då jag inte kan gå fullt ut. Jag skulle kunna odla i fönster eller på balkongen när vädret tillåter det eller till och med skaffa en odlingslott men det vill jag inte göra utan jag vill ha en egen trädgård. Men det kräver lån vilket kräver jobb vilket underlättas av praktik. Förhoppningsvis ska något sådant komma igång snart.
Jag brukar läsa enstaka inlägg av vissa bloggar men jag vill inte lägga in dem just nu utan nu vill jag bara ha de bloggar där jag läst alla inlägg på och där jag fortsätter att läsa nya inlägg. Sen var jag tvungen att skapa en ny länkkategori då jag har flera saker att länka till som inte är bloggar. Lika bra att trycka in dem direkt annars går det som med Flute vars blogg jag har läst sen i somras men först nu lagt till på listan. Det blir så när jag bara ska göra något annat innan, då går tiden. Det här inlägget började jag fundera på i morse men ville inte göra det när jag var trött utan skulle vänta. Sen blev det lunch och sen gick tiden.
Något jag verkligen skulle behöva bli bättre på är att kommentera de blogginlägg jag läser. Oftast läser jag dem och hoppar sen vidare till nästa. Om inte annat så vore det ett bra sätt att få fler läsare till bloggen då det är få nu och kanske till och med någon kommentar. Men just nu känner jag mig utanför på grund av bristen på praktiska förberedelser. Jag borde ändra på det men en del av mig vill bara låta tiden gå tills jag mår bättre och den sidan brukar vinna.