Igår skrev jag att idag skulle jag få en hel del gjort och lite har också blivit gjort. Jag fick äntligen tummen ur och satte mig och förde in kontonummer till diverse kort i en lösenordsskyddad fil på datorn istället för att ha det löst.
Eftermiddagen ägnades åt att få en demoversion av Reason att fungera. Till slut insåg jag att det var windows som gällde och då fick jag åtminstone igång programmet. Efter ett tag så kom jag fram till att man måste ladda in ett instrument för vocodern skapar inga ljud. Nåväl. Däremot vet jag inte hur man lyckas spela in noterna, det låter bara. Det får bli en senare lektion.
Nyss satt jag och lyssnade på mikrofontest jag gjorde för ett tag sedan. Kom fram till att mikrofonen jag köpte faktiskt låter bra men lite väl mycket blåsljud. Kan bero på hur jag höll den. Ska prova något nytt i morgon, att sjunga i den, och se hur det låter då, om jag känner igen min röst.
Tydligen har en av bloggarna i min länklista, qattblogg, försvunnit. Ska mejla honom i morgon och fråga vad som hänt.
Hade tänkt att skriva lite om love shyness men det får vänta tills jag orkar.